Freestyle-koloběžky.cz

Přepnout do PC verze Registrovat Přihlásit

 


 

Jak správně vybrat longboard

 

Longboard je na první pohled delší verze skateboardu. Délka se většinou pohybuje okolo 1 metru, existují však delší i kratší longboardy (60 - 150 cm). Hlavní rozdíly od skateboardu vidíme u kol, která jsou větší a měkčí. Díky tomu je longboard stabilnější, má lepší přilnavost, přejede nerovnosti, urazíte na něm velké vzdálenosti a bez nepříjemného hluku. Trucky, kovové podvozky spojující desku s koly, jsou širší a oproti běžným skateboardům mají tzv. offset, tedy otočené osy směrem ven pro snadné zatáčení a vyšší stabilitu. Deska je lisována z dýh pečlivě vybraných materiálů, je pružná a má dobrou odezvu. Důležitá je volba tvaru desky pro preferovaný způsob využití. Longboard je praktický dopravní prostředek, což je nejčastější použití. Longboardové disciplíny dále dělíme na cruising, což je pohodová jízda a zatáčení po rovině, dancing jako jízda s množstvím elegantních točivých pohybů a přecházení po prkně, sliding je jízda smykem s použitím různých figur. Dále freeride, což je volná jízda z mírnějších kopců a downhill jako královská disciplína na strmých kopcích.

V ohromném množství desek, trucků, koleček, materiálů, tvarů, či jezdeckých stylů si není jistý správným výběrem začátečník ani pokročilý jezdec. Je jasné, že každý longboard se hodí pro něco jiného a výrobce v popisu vyzdvihuje specializaci a silné stránky boardu. Zároveň disponuje jistou mírou univerzálnosti, díky které jsou některé desky všestrannější než jiné. Cílem naší poradny je usnadnění výběru na základě informací rozdělených do logických skupin. Začneme tím nejdůležitějším, deskou longboardu.

Desky

Začínáme s ježděním, učíme se, jezdíme ve městě.
Nejpouživanější desky pro tuto početnou skupinu jezdců se označují Pintail a jsou ve tvaru kapky. Takto vypadal první longboard, který byl vyroben a stala se z něj legenda mezi tvary. Podle hlavního hobby tehdejších stavitelů tvar připomínal surf a dodnes si udržel svou pověst pohodlného a nenáročného dopravního prostředku, městského přibližovadla. Hodí se pro ježdění po městě, přešlapování, popojíždění, učení a pohodu. Pintaily jsou nejpopulárnější typ longboardů na světě. Další modely podobné pintailu jsou tzv. Mini Cruisers, které jsou menší a skladnější, velikostí bližší skateboardům. Velkou výhodou je krátká deska a menší provedení koleček a trucků pro městský cruising.

Další krok, agresivnější zatáčení, případně menší kopec či slide.
Zde jsou populární tzv. hybridní longboardy. Charakteristické pro konstrukci desek je kombinování materiálů, nejčastěji kanadského javoru, bambusu či laminátu. Jsou to ty nejhravější longboardy na trhu, lehké a pružné. Mívají vykrojení okolo koleček pro možnost větších náklonů a často tzv. Drop Thru konstrukci, kdy trucky procházejí dírou v desce a jsou montovány na desku shora. Díky tomu se těžiště celého kompletu sníží o tloušťku desky a nabídne lepší stabilitu.

Kopce se zvětšují, sjezdy prodlužují, slidujeme hodně.
Desky vhodné pro drift a slide (jízda smykem) ve vyšší rychlosti dělíme podle způsobů uchycení trucků na Top Mount a Drop Thru. Drop Thru Slide desky jsou tvarem podobné hybridním longboardům, ale jsou mnohem tužší, téměř bez pružnosti. Tvrdší deska lépe reaguje, drží směr a stabilitu v rychlosti a při slidování. Pro lepší ovládání mají ostřejší konkávu (příčné prohnutí desky), bez které se board při slidech těžko ovládá. U konstrukce Top Mount (montování trucků zespodu) je stabilita kompletu nižší, ale točivost a ovladatelnost je naopak vyšší. Díky technické vyspělosti dnešních jezdců se prkna pro pokročilé ridery zkracují, konkáva je ostřejší a Top Mount uchycení trucků je častější. Takový longboard lépe reaguje, je hravější, má větší točivost, ale nižší stabilitu v rychlosti.

Jezdíme rychle z kopce a umíme brzdit v rychlosti.
Downhill je královská disciplína v longboardingu pro úzký okruh specialistů. Běžné jsou rychlosti 70 - 100 km/h. Downhill deska je hodně podobná slide desce, rozdílná je konkáva, která je přizpůsobena „tuck“ pozici jezdce zabaleného do vajíčka pro co nejmenší odpor vzduchu a maximální rychlost. Desky jsou širší než Pintaily.

Kolečka

Rozlišujeme dva hlavní typy. Kolečka pro ježdění po městě, rychlejší carving a downhill jsou široké, měkčí, přilnavé a mají ostré hrany. Díky tomu mají větší kontaktní plochu, lépe drží na asfaltu a jsou stabilnější v zatáčce. Měkkost a přilnavost směsi způsobí tišší a hladší jízdu. Proti tomu kolečka určené pro slidování jsou zaoblené, mají zkosenou hranu, tím mají menší kontaktní plochu a používají tvrdší směsi, které nejsou tolik přilnavé k povrchu. Lehčeji je proto v oblouku utrhneme do smyku.

Trucky

U longboardů se převážně používají reverse kingpinové trucky (např. značky Bear, Gunmetal, Caliber, Paris aj.). Mají lepší geometrii, točivost a stabilitu než klasické skateboardové trucky a jezdec bez větších problémů dosáhne větší rychlosti a stability v jízdě. Dají se použít také skateboardové trucky se širší osou, které jsou perfektní pro kombinaci jízdy a lehčích triků, při ježdění v bazénech, skateparcích a podobně.

Bushingy

Bushingy jsou měkké plastové válečky v tracích mezi baseplate a hangerem. Umožňují nastavení tvrdosti a točivosti trucků. Pro carving jsou ideální měkčí bushingy, aby trucky co nejvíce zatáčely. U downhillu potřebujeme tvrdší bushingy, aby trucky méně zatáčely a měly větší stabilitu. Pro downhill a slidování se používá tvrdší bushing blíže u desky a měkčí nahoře, což umožní větší stablitu i pohodlné zatáčení. Pozor na příliš dotažené trucky, kdy jsou bushingy zmáčknuté truck může hůře zatáčet.

Ložiska

Kvalita ložisek ovlivňuje točivost kolečka, plynulost jízdy a zrychlení. Přesnost výroby ložiska se určuje podle škály ABEC. Čím vyšší číslo (od ABEC 3 po ABEC 9), tím jsou ložiska přesněji vyrobené. Bohužel nám toto označení nic neřejne o kvalitě materiálu. Musíme se tak spolehnout na doporučení, vlastní zkušenost, nebo víru v renomované značky. Doporučujeme používat spacery (rozpěrky), které se vkládají mezi ložiska v kolečku. Toto vám umožní dotáhnout kolečka na 100% a stále se burou skvěle točití.

Další nezbytnosti

Na longboardech najdete dále tzv. hardware (šroubky, matičky), někdy risers (podložky mezi truckem a deskou) a také grip, nebo griptape či šmirgl na desce. Velmi důležitou součástí výbavy jsou bezpečnostní doplňky, jako přilba, rukavice, chrániče kolen a loktů, případně páteřák.