Freestyle-koloběžky.cz

Přepnout do PC verze Registrovat Přihlásit

 


 

Hlavní komponenty freestyle BMX kola

 

Freestyle BMX je adrenalinovým sportem, který se díky masovému rozvoji oddělil od BMX (Bicycle Motorcross) a nyní je samostatnou cyklistickou disciplínou s dalšími kategoriemi (street, dirt, flatland aj.). Jízdy plné triků a skoků se provozují ve skateparku, nebo na přírodních překážkách. Freestyle BMX kolo je složeno ze specifických BMX komponentů přímo od výrobce, nebo jako custom model prodejcem či jezdcem. Hlavní komponenty jsou následující:

Rám

Rám by měl být jednoduchý s čistým designem. Žádné placaté trubky, žádné zbytečné provařování, žádné extra tvary nebo kusy materiálu navíc. Měl by mít brzdu nahoře, decentní zadní patky na 14 mm osu. Doporučujeme MID size střed (nejpoužívanější střed v FBMX) a integrované hlavové složení (misky ložisek jsou součástí rámu).

Vidlice

Vidlice by měla opět mít klasický design, žádné extra tvary patek. Dopředu stačí 10mm osa (u levnějších modelů se dodává 14mm, možno následně řešit), nemusí obsahovat navářky na přední brzdu, doporučujeme CrMo krk (odolnější a pevnější vidlice).

Řidítka

Řidítka stačí dvoudílná (2-pc) s klasickým čistým designem, pro pokročilejší jezdce doporučujeme širší a vyšší řidítka (výška od 8" a šířka od 70cm).

Představec

Čím jednodušší a lehčí představec, tím lépe. Pro težší jezdce nedoporučujeme duté šrouby v představci.

Kliky

Výběr klik závisí především na váze jezdce a na určení (dirt, park, flatland, real-street), Vždy by měly být kliky určeny pro SB - ložiska (styl upevnění klik), nejlépe trojdílné (3-pc). Doporučujeme délku 175mm.

Převodník

Dnešním standartem převodníku je velikost 25T. Čím větší převodníky, tím větší váha a následně problém s napnutím řetězu. Velice často jsou větší převodníky již od výroby jako „vajíčko“, a když k tomu ještě přičteme toleranci volnoběžky, nelze řetěz pořádně napnout, což je nebezpečné a velice obtěžuje jezdce. Doporučujeme kombinaci 25T převodníku s 9T kazetovou nábu, dále více pozic připevnění ke klice (prodlužuje životnost převodníku). Takto nízké převody jsou možné pouze díky dražší zadní kazetové nábě.

Brzda

Každý, kdo se učí jezdit potřebuje kvalitní brzdící brzdu. Pozor, u nejlevnějších modelů jsou často nefunkční brzdy, se špatnými brzdovými špalky na černém ráfku, který snižuje brzdné vlastnosti.

Stupačky / pegy

Stupačky / pegy velice obohacují Freestyle BMX. Doporučujeme vozit stupačky minimálně první rok. Jezdec je poté mnohem více kreativní a zvládá následně i těžší triky. Rozhodně by tvrzení "stupačky jsou těžké" nemělo být rozhodující. Jezdec se okrádá o spoustu zajímavých triků.

Jak správně vybrat freestyle BMX

Pro výběr Freestyle BMX kola je důležité určení velikosti rámu (délka horní rámové trubky označovaná jako TT “top- tube”) a průměr kol, kdy obě míry jsou uváděny v palcích. Od tělesné výšky cca 140 cm lze doporučit 20" kola, které jsou nejčastější. Pro menší děti se používají také 16" a 18" kola, naopak větším jezdcům mohou sedět 24" kola u modelů cruiser. S výškou a váhou jezdce tedy roste velikost rámu, taky řidítek a v neposlední řadě také cena kola. Ta je kromě velikosti kola také odvozena od použitých materiálů, využití tepelných úprav, kvality použitých komponentů či typu ložisek.

Velikost BMX rámuUrčení velikosti rámu

Velikost rámu Výška postavy
12" TT 66 - 99 cm
15,75" TT 88 - 118 cm
17,55" TT 122 - 146 cm
20,25" TT 136 - 159 cm
20,5" TT 155 - 173 cm
20,75" TT 167 - 183 cm
nad 21" TT nad 170 cm

 

Velikost kol a kvalita vybavení

Freestyle BMX kola s 12” až 18" koly jsou navržena pro první seznámení s BMX, naučení základních dovedností jako je jízda ve stoje, správné šlapání, držení těla, sžití se s kolem a základní triky. Kola jsou zmenšenou kopií 20-ti palcových FBMX kol včetně geometrie, takže učení základů BMX jízdy je úplně odlišné od běžných dětských kol.

Základní 20" jsou kola pro jezdce začátečníky a mírně pokročilé, s výškou postavy nad 140cm a váhou do cca 60kg. Použité materiály rámů, vidlic a řidítek jsou většinou kombinací Hi-Ten (ocel) a CrMo (chromolybden). Ložiska v předních nábojích jsou často ještě kuličkové (LB). Zadní náboje jsou kazetové, mají (SB) průmyslové ložiska nebo kombinace (LB/SB). Kola jsou již často vybavena integrovaným hlavovým složením. Používají se menší převody 28T/10T nebo 25T/9T. Kliky na kole nejsou určeny pro maximální zatížení. Váha u této kategorie BMX kol se pohybuje kolem cca 12kg.

20" FBMX kola určena pokročilým jezdcům, kteří již mají vyšší jezdecké požadavky i tělesné proporce, jsou osazena komponenty vyšší třídy. Více je zastoupena CrMo ocel, ve středovém a integrovaném hlavovém složení jsou použita kvalitní zapouzdřená (SB) ložiska. Kola jsou zapletena do pevnějších double wall ráfků. Je dobré si povšimnout drobností, jako například použití pevnějších řetězů, konstrukce nábojů, širokých plášťů nebo pevnějších klik.