Freestyle-koloběžky.cz

Přepnout do PC verze Registrovat Přihlásit

Poradna před nákupem freestyle koloběžky, BMX kola, longboardu či skateboardu

 


 

Jak správně vybrat freestylovou koloběžku

 

Freestyle koloběžky se liší od běžných koloběžek především pevností, odolností a stabilitou, které je předurčují pro trikovou jízdu ve městě nebo skateparku. Koloběžka se skládá z jednotlivých komponent, jejichž popis najdete v části našeho blogu: Z čeho se skládá freestyle koloběžka. Komplet je nabízen jako tovární set-up od výrobce (levnější koloběžky), nebo může být poskládán jako custom model prodejcem či přímo jezdcem (dražší koloběžky, koloběžky pro pokročilé). Základní modely freestyle koloběžek se pohybují v cenách od 2 do 3 tisíc korun a jsou určeny především pro začátečníky, děti ve věku přibližně 6 - 12 let o hmotnosti kolem 50 kg. Nosnost základních koloběžek je udávána většinou 80 - 100 kg, ovšem zatížení např. při dopadech po skocích může být dvoj až trojnásobné. Od dražších a kvalitnějších modelů se liší především závitovou vidlicí a závitovým hlavovým složením, které se musí pravidelně kontrolovat, mazat a dotahovat. Dále pak plastovými středy koleček.

Způsob správného užití základních freestyle koloběžek:
Nácvik základní triků (bunnyhop, tailwhip, 180, barspin apod.), grindy / slidy na překážkách, základní pohyby ve skateparku, kdy jezdec kopíruje povrch překážek (rádiusy, fun boxy, pyramidy, bazény, apod.). Dále pro běžnou jízdu mimo skatepark na rovném a čistém povrchu (kamínky, střepy a jiné nečistoty poškozují kolečka).

Způsob nesprávného užití:
Skákání z výšek větších než 20 cm, časté grindování po kamenných překážkách, dlouhé brzdění (smykování), jízda ve vodě.

Pokud se chcete věnovat scooteringu vážněji, doporučujeme koupi freestyle koloběžky pro středně pokročilé či pokročilé jezdce v cenách od 3000 Kč. Můžete se pak rychle zlepšovat bez řešení limitů základních koloběžek, kdy upgrade dílů je buď problematický, nebo zbytečně nákladný. Sportovně založené dítě dosáhne limitu základní koloběžky pro začátečníky poměrně brzy. Freestyle koloběžky pro středně pokročilé a pokročilé jezdce používají mnohem kvalitnější a pevnější bezzávitový systém tj. bezzávitová vidlice + bezzávitové hlavové složení, dále kvalitnější a větší kolečka (110 mm) s lepšími ložisky (ABEC 9), které víc vydrží a zároveň lépe jedou. Použity jsou moderní materiály a sofistikovanější konstrukce, které umožní větší, pevnější a přitom lehčí komponenty, hlavně desky, vidlice a řidítka.